Old Ale 18°


Nyní jeden výjimečný speciálek: Old Ale 18°.

Old Ale (Staré Ale)

Další druh piva, který Vám představujeme je Old Ale. Jedná se opět o jednu z variací britského svrchně fermentovaného piva typu "Ale".Spolu s jiným ostrovním druhem piva Barley Wine (ječné víno) to jsou nejsilnější piva, která se v Anglii vaří. Rozdíl mezi nimi není vždy jednoduché určit. Obě jsou svrchně kvašená, používají speciální britské slady, chmel i kvasnou kulturu. Obecně je snad Barley Wine nepatrně silnější, méně tělnaté a má světlejší, spíše jantarovou barvu.

Old Ale se vařilo původně proto aby nápoj zestárnul, dozrál a získal tak výraznější a bohatší senzorické vlastnosti. Jiná verze zase hovoří o tom, že v dobách, kdy ještě neexistovalo chlazení, nebylo možno pivo vařit v létě, protože často kyslo důsledkem infikování divokými kvasnicemi, proto začali v tomto teplém období vařit velmi silná Ale, která měla velmi vysoký obsah alkoholu a tudíž lépe odolávala infekci.

Old Ale bývá obvykle tmavé barvy, stupňovitost se pohybuje v rozmezí 18- 31° Plato, obsah alkoholu je od 8- 12%, což je již podobně jako u vína! Ve vůni má silně sladově-oříškové aroma (díky užití speciálních sladů a britských chmelů), ovocné stopy (užití svrchních kvasnic). Je velmi tělnaté, krémové a někdy má až likérový charakter.

V chuti nejprve nastoupí omračující sladový nápor s lehkým karamelovým nádechem, ovocnými podtóny a často i stopy po Madeiře. Ten je posléze vystřídán příjemným, suchým chmelově- oříškovým akcentem. Závěr má hřejivě-alkoholový. Celkově působí velmi komplexním a bohatým dojmem. Pro svůj charakter bývá nazýváno spolu s Barley Wine likérem mezi pivy! Toto elegantní pivo se podává v pokojové teplotě (15°C) a servíruje se ve sklenkách na stopce, podobným těm na burgundské víno aby tak byly co nejlépe zvýrazněny jeho senzorické vlastnosti. Je dobrým společníkem k rozjímání s knihou u krbu za studených zimních večerů. Výborné je s britským sýrem Cheddar.

Old Ale, který můžete ochutnat je opět uvařen nejlepším českým sládkem Ing.Šuráněm v Pivovarském domě tentokrát s přispěním Davida Bryanta, který je věhlasným světovým specialistou na kvasničné kmeny. David Bryant dodal pro toto pivo směs osmi různých kvasnic! Sám vlastní totiž firmu, která se zabývá prodejem pivovarských kvasnic a poradenstvím v této oblasti. Jeho služeb využívá na 200 pivovarů a v nabídce jeho firmy najdete na 300 různých kmenů kvasnic.Pivo Old Ale, vyrobené v rámci projektu Svět piva, má 18° Plato a obsah alkoholu 8,5%, kromě speciálních kmenů svrchních kvasnic byly použity také britské odrůdy chmele Styrian Goldings a Challenger.

Jak se britské pivo povedlo českému sládkovi můžete posoudit sami. Ale opatrně :-)

Jiří Jobánek, Petr Žalio (Kvasný průmysl)
Jak se vám tohle pivo u nás libilo? Zde jsou výsledky Vašeho hlasování (Stupnice 1 (nejlepší) - 7 (nejhorší)):

1  [50%]
2  [14%]
3  [29%]
4  [7%]
5  [0%]
6  [0%]
7  [0%]

Průměrná známka piva je 1.93

Pokud chcete hlasovat pro pivo, které se zrovna čepuje, naleznete jej i s hlasováním v panelu napravo. Pro návrat na seznam piv, která se u nás čepovala klikněte zde

© 2006 - 2012 MCK