Vojkovický Klusáček 13°


Jedná se o jantarový ležák vídeňského typu...

Jelikož je toto pivo úplna novinka v sortimentu pivovaru Koníček a bude mít premiéru až tento pátek, můžu tady napsat pouze něco o stylu piva ke kterému by měl Klusáček patřit.

Tento druh piva označovaný jako Vienna Lager přišel na svět díky známému vídeňskému pivovarníkovi Antonu Dreherovi. Ten v roce 1840 začal experimentovat spolu s další významnou osobností Gabrielem Sedlmayerem z Mnichova (vynálezce ležáku - Münchener Helles + Dunkles Lager, Märzen) se spodním kvašením.

Dreher použil na výrobu tohoto piva speciální, lehce natažený slad (sladovaný o něco déle za vyšších teplot než světlé slady – výsledkem je o trochu tmavší barva sladu). Dnes se označuje také jako vídeňský slad. Výsledkem je pivo jantarově - měděné barvy, (13 Plato, 5% alk.), pro které je charakteristická nasládlá, sametově – hebká sladovost, s oříškovými podtóny a s příjemným kořeněným dozníváním. Všechny tyto chutě dodává pivu právě onen zmiňovaný speciální vídeňský slad. Nasládle-kořeněná chuť Vídeňského ležáku se proto výborně doplňuje s kuřecím masem a zejména s kořeněnými jídly (mexická kuchyně, pizza atd.) .

Velice zajímavé je, že tento styl se významně uchytil paradoxně v Mexiku. V r.1863 byl na mexický trůn Napoleonem dosazen habsburk Maxmilián. Ten kromě války proti nespokojeným mexickým odpůrcům, také zemi ekonomicky a kulturně „zveleboval“. Nicméně za jeho vlády se Vídeňský ležák dostal do této, tehdy pivovarsky exotické země. Dodnes se Vienna Lager těší v Mexiku velké oblibě a je v nabídce několika pivovarů.
Jak se vám tohle pivo u nás libilo? Zde jsou výsledky Vašeho hlasování (Stupnice 1 (nejlepší) - 7 (nejhorší)):

1  [33%]
2  [0%]
3  [67%]
4  [0%]
5  [0%]
6  [0%]
7  [0%]

Průměrná známka piva je 2.33

Pokud chcete hlasovat pro pivo, které se zrovna čepuje, naleznete jej i s hlasováním v panelu napravo. Pro návrat na seznam piv, která se u nás čepovala klikněte zde

© 2006 - 2012 MCK