Litoměřická Labuť 14° Weizenbier


Pod názvem weizen rozumíme v pivovarnické terminologii pšeničné pivo. Pšeničná piva jsou velmi starobylá a lze se domnívat, že svůj původ mají v Čechách. Z historických pramenů víme, že se v minulosti vařila piva ječná, označovaná též jako červená a piva pšeničná, kterým se říkalo bílá. Bohužel tento styl piva se u nás přestal vařit asi v polovině 19. století. Piva typu weizen nalezla svoji oblibu především v sousedním Bavorsku, kde existují pivovary specializující se pouze na tento pivní styl. Pšeničná piva běžné stupňovitosti jsou především osvěžující a vhodná za horkých letních dnů.

Podíl pšenice činí obvykle 40-60%. Pivo je vždy svrchně kvašené. Barva může být od velmi světlé až po tmavou. Chmelené je pouze mírně. Nejčastěji je k dostání kvasnicové. V chuti rozeznáváme vyzrálé ovocné podtóny, nejčastěji po banánu, jablkách a po hřebíčku. Toto je způsobené nejen užitím svrchního kvašení, ale i pšeničného sladu.

Jiří Jobánek, Petr Žalio- Kvasný průmysl
Jak se vám tohle pivo u nás libilo? Zde jsou výsledky Vašeho hlasování (Stupnice 1 (nejlepší) - 7 (nejhorší)):

1  [63%]
2  [13%]
3  [0%]
4  [25%]
5  [0%]
6  [0%]
7  [0%]

Průměrná známka piva je 1.88

Pokud chcete hlasovat pro pivo, které se zrovna čepuje, naleznete jej i s hlasováním v panelu napravo. Pro návrat na seznam piv, která se u nás čepovala klikněte zde

© 2006 - 2012 MCK