Únětice 11° Posvícenský polotmavý žitný speciál


Unětický pivovar přichází v letošní letní sezóně s novým a netradičním speciálem – žitným polotmavým jedenáctistupňovým ležákem. Unětické žitné je připravené z plzeňského, vysoce kvalitního sladu a ze dvou druhů žitného sladu vyrobeného v bavorské sladovně Weyermann. Je mírně tmavší barvy než klasický ležák, s bohatou pěnou. Koncentrace mladiny okolo 11,5% zaručuje oproti „silným“ pivům dobrou pitelnost. Žitný slad dává pivu mírně hrubou chuť spojenou s lehce chmelovým dozníváním.

Podíl žitného sladu : 40%

Žito se v uplynulých 50 letech zpracovávalo na slad a k výrobě piva jen velmi vzácně – většinou pouze k výrobě sezónního tzv. letního piva („Sommerbier“). Právě toto zjištění bylo pro vrchního sládka Unětického pivovaru Vladimíra Černohorského inspirací pro vytvoření receptu na letošní (v pořadí druhý) Unětický speciál. Letní žitné polotmavé pivo je vyrobeno v kvalitě a charakteru přijatelném pro českého ležákového konzumenta. Žitné zrno má navíc vysoké nutriční hodnoty a jsou mu přisuzovány léčebné účinky (použití otrub na obklady, žitná mouka je dobrá při potížích se zažíváním…). Z dostupných zdrojů víme, že žitné pivo vaří sezónně v Rakousku Schremser Brauerai, v Německu Paulaner Brauerai a u nás pouze velmi zřídka.

Žitný letní speciál byl slavnostně naražen v sobotu 18. Srpna 2012 v rámci oslav Unětického posvícení, které se uskutečnilo u příležitosti vysvěcení kostela Nanebevzetí Panny Marie v Uněticích.
Jak se vám tohle pivo u nás libilo? Zde jsou výsledky Vašeho hlasování (Stupnice 1 (nejlepší) - 7 (nejhorší)):

1  [36%]
2  [50%]
3  [14%]
4  [0%]
5  [0%]
6  [0%]
7  [0%]

Průměrná známka piva je 1.79

Pokud chcete hlasovat pro pivo, které se zrovna čepuje, naleznete jej i s hlasováním v panelu napravo. Pro návrat na seznam piv, která se u nás čepovala klikněte zde

© 2006 - 2012 MCK