India Pale Ale 13,5°


Představujeme Vám další, zatím nejchmelenější verzi anglického typu piva - India Pale Ale - (zkráceně IPA).

Nabízené IPA má 13,5% Plato a obsah alkoholu 5,5%. Pivo je opět svrchně kvašené (užití skotských kvasnic). Pro tuto várku byli použity dva typy chmelu dovezené přímo z Anglie, které se výborně doplňují - odrůda Challenger je aromatická s čerstvou, pryskyřičnou a ovocnou chutí. Naopak odrůda Styrian Goldings (slovinská varianta nejznámějšího anglického chmele Fuggles) byla použita nejen ohledně vyššího obsahu hořkých látek, ale také kvůli svým vynikajícím aromatickým vlastnostem (stopy po rozinkách, anýzu a tropickém ovoci). Pivo je dvakrát chmelené. V první fázi se chmel přidává do chmelovaru při vaření. Ve druhé fázi - tzv. chmelení za studena (v ČR velice zřídka využívané) se do piva, které již zraje v ležáckých tancích, znovu přidá žok chmele a nechá se vyluhovat. Tím se dosáhlo - 70 BU (jednotek hořkosti)!! - pro srovnání (Budvar cc 20 BU, Plzeňský Prazdroj cc 30 BU). Aby chmelová hořkost a aroma ještě více vynikly, snížila se stupňovitost tohoto piva z minulých 17% na 13,5%.

Pivo má tmavě bronzovou barvu, chmelové aroma po pryskyřici a cedrovém dřevu, sladově-oříškovou chuť se stopami po ovoci a dlouhé, výrazně suché doznívání Je to velmi svěží, občerstvující společenské pivo. Díky své chmelové hořkosti se může také použít jako aperitív či digestiv. Přejeme další nevšední zážitek!

Jří Jobánek, Petr Žalio (Kvasný průmysl)

IPA (historie)

Na tento základní druh, v počátku devatenáctého století, tedy přibližně 50 let předtím než začal své vítězné tažení světem spodně kvašený ležák Pilsner Urquell, navazuje speciální typ piva, silný a hořký Indian Pale Ale, zkráceně IPA. Pro vysvětlení vzniku piva IPA se však musíme vrátit do historie, do doby největší slávy Britského impéria, do doby rozkvětu koloniální Indie.

IPA vychází nejen ze základních charakteristik Pale Ale, ale i z jeho základních nedostatků. Jak už bylo řečeno obrovská armáda vojáků a koloniálních úředníků požadovala své pivo i v největší britské kolonii Indii. Nejrychlejší "čajové" clippery zvládaly cestu z Anglie do Indie, kolem Afriky za čtyři měsíce, průměrné obchodní lodě se couraly půl roku. Pivo se však při dlouhém transportu a vysokých teplotách tropických moří rychle kazilo, takže se žízniví sáhibové často setkávali s kyselou a slanou břečkou, která neměla s původním pivem nic společného.

Proto tedy celé generace sládků začaly pracovat na úkolu aby pivo vydrželo transport, bylo při dodávce do Indie pitelné a mohlo zajišťovat akceschopnost britské koloniální mašinerie. Protože konzervační účinky alkoholu byly známé, začali nejprve zvyšovat obsah alkoholu a tedy i původního extraktu mladiny. Vznikl Strong Ale. To však ještě nestačilo a tak souběžně se Strong Ale se zvyšovala i hořkost piva neboť konzervační účinek chmele byl již rovněž empiricky ověřen. Postupně tak vzniklo pivo s původní koncentrací mladiny 16 - 18 %, obsahem alkoholu 6 - 8 % a hořkostí přibližně dvojnásobnou než mělo výchozí Pale Ale. Tmavě jantarová barva a vysoká plnost zůstaly zachovány. Technicky i technologicky šlo o pivo totožné s Pale Ale,. Používají se stejné kvasinky i stejný technologický postup. Pouze podíl chmele použitý pro "dry hopping" bývá vyšší. Zatímco u Pale Ale je to 5 - 8 % celkové dávky chmele u IPA se jedná o 10 - 15 %. Chuťově a především trvanlivostí jde však už o zcela jiný druh piva.

Přijíždíte-li do Londýna od Doveru, projíždíte krajinou s důvěrně známými konstrukcemi chmelnic a typickými komínky chmelových sušáren, kam jen oko dohlédne. Pravda není to Žatecko, ale zde pěstované odrůdy chmely se vyznačují mírně ulpívající tvrdou hořkostí a vůní čerstvé trávy, která je pro IPA charakteristická a nezbytná. Odrůdy jako Fuggles a Chalenger jsou pro IPA totéž co pro Plzeň žatecký poloraný červeňák. První co ucítíte pozvednete-li pintu IPA je výrazná trávová vůně chmele z hrabství Kent. Tato vůně se Vám po napití přetaví do silné výrazné hořkosti, která je však velmi příjemná a pitelná. Výborně se doplňuje s vysokou plností a znatelným obsahem alkoholu. Pozvednete-li pintu k potěše zraku, spatříte barvu staré mědi, která dojem plného silného piva utvrzuje.

Takové pivo už zdárně přežilo dlouhý transport do Indie a dlouhým, neklidným ležením jenom získalo na síle. Bylo ideální k motivaci koloniálních úředníků a armády a zajistilo Británii dlouhodobou nadvládu nad indickým subkontinentem. Samozřejmě se pilo i v Británii a chutnalo. Postupně se začalo prosazovat i na druhé straně Atlantiku, v zemi kterou Kryštof Kolumbus omylem rovněž nazval Indií a její obyvatele Indiány. Zde dokonce vznikl poddruh American style IPA a v této kategorii se posledního Great American Beer Festival zúčastnilo 102 pivovarů.

Už se stalo zvykem, že dbáme o to aby piva o kterých píšeme, mohli naši čtenáři také ochutnat. Uvařili jsme tedy opět ve spolupráci s Světem piva naši českou IPA. Infusní varní technologie, skladba sladů s akcentem na vyšší výslednou plnost chuti, britský chmel, posílený dry hopping a již známá skotská kvasničná kultura z pivovaru Inveralmond. To vše dohromady podpořeno standardní prací českých sládků dává první český IPA. Tmavě bronzová barva, typická nízká pěna, plná chuť se znatelně vyšším obsahem alkoholu a silnou drsnější hořkostí, doplněná výraznou trávovou vůní chmele.

Jan Šuráň
Jak se vám tohle pivo u nás libilo? Zde jsou výsledky Vašeho hlasování (Stupnice 1 (nejlepší) - 7 (nejhorší)):

1  [50%]
2  [0%]
3  [8%]
4  [42%]
5  [0%]
6  [0%]
7  [0%]

Průměrná známka piva je 2.42

Pokud chcete hlasovat pro pivo, které se zrovna čepuje, naleznete jej i s hlasováním v panelu napravo. Pro návrat na seznam piv, která se u nás čepovala klikněte zde

© 2006 - 2012 MCK