Jihlava Radniční Speciál Biére de Garde 15°


Nefiltrované, nepasterizované, svrchně kvašené pivo, které má jantarovou, jemně zakalenou barvu a lehce ovocnou dochuť s dozvukem pšenice.

Obsah alkoholu: 5,8%

Biére de Garde (ve volném překladu pivo k uskladnění) je velice zajímavý a velmi chutný styl piva, který se vaří ve starých malých řemeslných a farmářských pivovarech (Brasserie Artisanale) podél belgicko-francouzské hranice, nejvíce však ve francouzských flandrech. Dříve se vařívalo jen na jaře, kdy byly pro var ideální podmínky, dnes už lze díky moderním technologiím vařit i v jiných ročních obdobích. Dozrává pak několik měsíců nebo dokonce několik let. Stáčí se do lahví 0,75l se zesíleným sklem a s korkovým uzávěrem, jaké se používají třeba na sekt.

Biére de Garde je sice svrchně kvašené pivo, ovšem kvasí, dozrává a leží za velmi nízkých teplot (cca 0-2°C, podobně jako ležáky). Výsledkem je velmi zvláštní, jakoby sklepově-korková typická chuť s náznaky koření (anýz apod.), v některých nejmenších pivovarech dokonce nepatrné stopy jakoby po láku či zelenině. Barva bývá zlatá až měděná nebo lehce hnědá. Chuť alkoholu bývá často přítomna, můžeme se také setkat se zemitou, sklepní nebo zatuchlou (rozuměj archivní) chutí. Charakteristická je ovocná příchut´.

Hořkost bývá: 18-30 IBU

Barva bývá: 16-32 EBC

Na druhé straně hranic, v Belgii, se vaří chuťově i technologicky velmi blízký styl piva známý jako Saison (již jste mohli v Netopýrovi ochutnat). Francouzi se dali patrně inspirovat tímto stylem. Je totiž doložitelné, že piva Biére de Garde zaznamenala největší rozmach až po první světové válce na rozdíl od piv saison, jejichž tradice sahá s jistotou do předminulého století. Chuťově je toto francouzké pivo velmi blízké světlejším belgickým druhům piv saison.

No a nyní už zbývá jen ochutnat jak se sládkovi Radničního pivovaru (Jaroslav Dorážka) podařilo uvařit v českých podmínkách…
Jak se vám tohle pivo u nás libilo? Zde jsou výsledky Vašeho hlasování (Stupnice 1 (nejlepší) - 7 (nejhorší)):

1  [31%]
2  [50%]
3  [6%]
4  [6%]
5  [0%]
6  [6%]
7  [0%]

Průměrná známka piva je 2.13

Pokud chcete hlasovat pro pivo, které se zrovna čepuje, naleznete jej i s hlasováním v panelu napravo. Pro návrat na seznam piv, která se u nás čepovala klikněte zde

© 2006 - 2012 MCK