Litoměřická Labuť IPA 14°


IPA (historie)

Na tento základní druh, v počátku devatenáctého století, tedy přibližně 50 let předtím než začal své vítězné tažení světem spodně kvašený ležák Pilsner Urquell, navazuje speciální typ piva, silný a hořký Indian Pale Ale, zkráceně IPA. Pro vysvětlení vzniku piva IPA se však musíme vrátit do historie, do doby největší slávy Britského impéria, do doby rozkvětu koloniální Indie.

IPA vychází nejen ze základních charakteristik Pale Ale, ale i z jeho základních nedostatků. Jak už bylo řečeno obrovská armáda vojáků a koloniálních úředníků požadovala své pivo i v největší britské kolonii Indii. Nejrychlejší "čajové" clippery zvládaly cestu z Anglie do Indie, kolem Afriky za čtyři měsíce, průměrné obchodní lodě se couraly půl roku. Pivo se však při dlouhém transportu a vysokých teplotách tropických moří rychle kazilo, takže se žízniví sáhibové často setkávali s kyselou a slanou břečkou, která neměla s původním pivem nic společného.

Proto tedy celé generace sládků začaly pracovat na úkolu aby pivo vydrželo transport, bylo při dodávce do Indie pitelné a mohlo zajišťovat akceschopnost britské koloniální mašinerie. Protože konzervační účinky alkoholu byly známé, začali nejprve zvyšovat obsah alkoholu a tedy i původního extraktu mladiny. Vznikl Strong Ale. To však ještě nestačilo a tak souběžně se Strong Ale se zvyšovala i hořkost piva neboť konzervační účinek chmele byl již rovněž empiricky ověřen. Postupně tak vzniklo pivo s původní koncentrací mladiny 16 - 18 %, obsahem alkoholu 6 - 8 % a hořkostí přibližně dvojnásobnou než mělo výchozí Pale Ale. Tmavě jantarová barva a vysoká plnost zůstaly zachovány. Technicky i technologicky šlo o pivo totožné s Pale Ale,. Používají se stejné kvasinky i stejný technologický postup. Pouze podíl chmele použitý pro "dry hopping" bývá vyšší. Zatímco u Pale Ale je to 5 - 8 % celkové dávky chmele u IPA se jedná o 10 - 15 %. Chuťově a především trvanlivostí jde však už o zcela jiný druh piva.
Jak se vám tohle pivo u nás libilo? Zde jsou výsledky Vašeho hlasování (Stupnice 1 (nejlepší) - 7 (nejhorší)):

1  [45%]
2  [36%]
3  [0%]
4  [18%]
5  [0%]
6  [0%]
7  [0%]

Průměrná známka piva je 1.91

Pokud chcete hlasovat pro pivo, které se zrovna čepuje, naleznete jej i s hlasováním v panelu napravo. Pro návrat na seznam piv, která se u nás čepovala klikněte zde

© 2006 - 2012 MCK