De Molen Rasputin


Dnes Vám nabízíme pivo (styl Imperial Russian Stout), které pochází z produkce menší zajímavé rukodělné Brouwerij de Molen v Holandsku a nese název Rasputin. Tedy… ne vždy a ne všude, v Americe došlo kvůli jménu ke sporu s jedním z velkých kalifornských pivovarů a láhve se dají objevit s velmi vtipnou úpravou jména na Disputin (a případně na právní termín Cease & Desist). Russian Imperial Stout je pivo silné, hodně silné! A muselo být. V dobách jeho největší slávy, kdy se dováželo z Británie na carský dvůr v Rusku, by cokoliv s nízkým alkoholem cestou zmrzlo. Takže ten se běžně pohybuje okolo deseti procent, v tomhle případě pěkných 10.4%. Dalším specifikem je temná barva, díky množství praženého sladu. Pivaři to mají snazší než vinaři, protože disponují přímo tabulkou barevnosti piva a mohou, místo různých „starorůžových“ či „rubínových s fialovými odlesky“, prostě napsat číslo např. na stupnici EBC :-) Tohle pivo má EBC rovno 199.7 (pro srovnání Plzeň má asi osm, klasická tmavá piva okolo čtyřiceti, stouty běžně okolo osmdesáti…). Rasputin je tedy papírově hooodně tmavý. A na stupnici hořkosti, EBU má 81.7 (někde v téhle oblasti se pohybují leckteré IPA piva).

Barva je temně hnědo-černá, obludně výrazná a neuvěřitelně trvanlivá lískově krémová pěna, až nepřirozená. I vůně výrazná, pražená, důrazná, silná. Objevuje se čokoláda, kávovina, tmavé ovoce, vanilka a trochu projev tyčinky margot, i s tím kokosem. I v chuti hutné, hodně hořké především ve velmi dlouhém doznívání, ale vyváženě zakomponované a podporující chuť na další doušek. Moc pěkně strukturované a zajímavé pivo.

Jan Čeřovský

Piva typu Stout se exportovala, podobně jako India Pale Ale, na lodích z Anglie do vzdálených zemí. Plavby přes moře, zejména do pobaltských států a Ruska, však trvaly příliš dlouho a pivo se na lodích kazilo. Proto Britové využili svých zkušeností ze slunného jihu s přepravou madeiry, sherry a portského, a podobně jako u těchto vín, kde se přidával při výrobě vinný destilát, se rozhodli u piva typu stout zvýšit stupňovitost asi na 18% a obsah alkoholu na cca 7 % . Do sudů se ještě pak přidávaly kvasnice, a tím mohlo během cesty probíhat druhotné dokvášení v sudech. Obsah alkoholu se tím ještě zvýšil. Ukázalo se, že to byl výborný tah! Pivo nejen že se nekazilo, ale naopak ještě chuťově vyzrálo. Tento styl piva byl oblíben zejména ve Finsku, Estonsku, Litvě a Lotyšsku, které byly součástí carského Ruska. Pivo se stávalo stále více populárním. Londýnský dopravce A. Le Coq daroval dokonce toto pivo i samotné carevně Kateřině II, která dar vřele přivítala a povolila zásobovat tímto pivem carský dvůr (odtud název piva). Později začali tento druh piva v těchto zemích vařit i místní pivovary a zejména v Rusku, Litvě, Lotyšsku, Estonsku, Finsku a Polsku vaří dodnes. Zde ho ale najdeme pod názvem Baltic PORTER. V Anglii a Americe však stále používají označení IMPERIAL RUSSIAN STOUT. Tento typ stoutu je svrchně kvašený a na jeho výrobu se používá několik druhů tmavých sladů, zejména pak praženého.

Petr Žalio a Jiří Jobánek
Jak se vám tohle pivo u nás libilo? Zde jsou výsledky Vašeho hlasování (Stupnice 1 (nejlepší) - 7 (nejhorší)):

1  [29%]
2  [35%]
3  [18%]
4  [0%]
5  [12%]
6  [0%]
7  [6%]

Průměrná známka piva je 2.53

Pokud chcete hlasovat pro pivo, které se zrovna čepuje, naleznete jej i s hlasováním v panelu napravo. Pro návrat na seznam piv, která se u nás čepovala klikněte zde

© 2006 - 2012 MCK