BrewDog Punk IPA


Dnes Vám nabízíme pivo ze skotského pivovaru BrewDog. Tento pivovar byl založen ani ne před pěti roky ve Fraserburghu - Aberdeenshire, přesto se již za tak krátkou dobu jejich piva stala velmi populární nejen na britských ostrovech. Jeho zakladatelé Jamess Watt a Martin Dickie, kteří měli v té době 24 let, byli znuděni z průmyslově vařených ležáků a klasických ejlů, které dominují britskému trhu. Proto v dubnu 2007 vznikl BrewDog. Jejich cílem je vařit skvělá, odvažná a progresivní piva i taková která vycházejí z klasických pivních stylů. Ovšem vše musí být částečně inovované. Jejich punk styl se projevuje například i v teplotě podávaných piv. Ve značkových pivnicích Brewdog (kterých je na ostrovech zatím pět, ale další se již brzy budou otevírat) se i ejly podávají vychlazené na teplotu běžnou pro ležáky.

Dnešní ochutnávka Punk IPA je nejpopulárnějším pivem z tohoto pivovaru a od loňského roku má poupravenou recepturu (nyní se dělá double dry-hoping, mnohem méně filtrované, hořkost se redukovala ze 70 na 45IBU a obsah alkoholu klesl z 6,0 na 5,6%obj.). Používají se sice stále stejné chmely jako předtím, ale užívá se jich mnohem více a jiným způsobem. Výsledkem je extrémně znatelný rozdíl mezi starou a novou verzí.

Stupňovitost : 13,1°

Obsah alkoholu : 5,6% obj.

Hořkost : 45 IBU

Barva : tmavě zlatá, zakalená

Vůně : nádherně plná, zakulacená – karamelová, kávová, úžasně propojená s tunou ovoce. Krásný zážitek. Říz je střední, optimálně vyvážený

Chuť, říz : Chuť je zpočátku ostře hořká, následně se však mění na zakulacenou sladovost s příjemným pozvolným dojezdem. Na styl IPA není ovoce v chuti příliš výrazné, je spíše nahrazeno karamelem a zejména. Hořkost je velmi výrazná, je však nevtíravá a člověk si na její charakter rychle zvykne.

Slad : Marris Otter Extra Pale Malt

Chmel : Chinook, Simcoe, Ahtanum (vše US), Nelson Sauvin (NZ)




Jak se vám tohle pivo u nás libilo? Zde jsou výsledky Vašeho hlasování (Stupnice 1 (nejlepší) - 7 (nejhorší)):

1  [82%]
2  [18%]
3  [0%]
4  [0%]
5  [0%]
6  [0%]
7  [0%]

Průměrná známka piva je 1.18

Pokud chcete hlasovat pro pivo, které se zrovna čepuje, naleznete jej i s hlasováním v panelu napravo. Pro návrat na seznam piv, která se u nás čepovala klikněte zde





























© 2006 - 2012 MCK