Flying Dog - Gonzo Imperial Porter


Dnes Vám nabízíme opět ochutnávku piva ze Spojených států a to Gonzo Imperial Porter z pivovaru Flying Dog Brewery, který se nachází ve Fredericku (stát Marylend). Otevřen byl v roce 1990 v Aspenu (Coloredo) jako brewpub. Reputace Flying Dog ale velmi rychle narůstala a poptávka brzy překročila kapacitu hospodského pivovaru. Proto se otevřel v roce 1994 pivovar v Denveru a odtuď se dodávalo pivo do více než 45ti států ameriky. V roce 2006 byl zakoupen další pivovar ve Fredericku a od roku 2008 se „létající psi“ vaří už jen zde.

Obsah alkoholu : 9,2% obj.

Hořkost : 85 IBU

Stupňovitost : 22° plato

Chmel : Warrior, Northern Brewer

Vzhled : Černá barva, krásná hustá sametová béžová pěna, která nádherně drží tvar a kroužkuje.

Vůně : Vůně kávová, hořká čokoláda, lehce vanilka, výrazná, ale jemná a příjemná.

Chuť : Nízký říz. Velmi plné tělo. V chuti výrazně karamelové, hořká čokoláda, výrazná alkoholová linka, s nádherných likérově čokoládovým dozníváním.

Piva označovaná jako porter mají svůj původ ve Velké Británii, kde se těšila velké oblibě především na přelomu 18. a 19. století a dnes si opět získává až zaslouženou popularitu. Anglický porter je svrchně fermentované pivo, výrazně tmavé barvy se silným praženým akcentem v chuti. Vaří se v konvenční stupňovitosti (12% EMP). Obliba tohoto piva se brzy rozšířila do celého světa, kde se začaly vařit jeho nesčetné mutace a variace. V pobaltských zemích a Rusku se začal například vařit extrémně silný porter tzv. Baltic Porter. V té době naši sládci jezdili často za zkušenostmi do cizích zemí a je pravděpodobné, že odtud se "móda" tohoto typu piva dostala na přelomu 19. a 20. století i do Českých zemí. V Čechách se jako porter označovala velmi silná, výrazně tmavá piva, která však byla spodně kvašená. Téměř každý větší pivovar měl nějaký porter v nabídce. Tato piva byla považována dokonce za léčivá, jak dokládá tato dobová citace: "Porter doporučuje se lékařsky pro rekonvalescenty, chudokrevné a slabší osoby vůbec, jakožto osvěžující, sílící a trávení značnou měrou povzbuzující nápoj, nepostradatelný pro každého zdraví svého dbajícího". Bohužel po druhé světové válce se tento typ piva u nás přestal téměř vyrábět.
Jak se vám tohle pivo u nás libilo? Zde jsou výsledky Vašeho hlasování (Stupnice 1 (nejlepší) - 7 (nejhorší)):

1  [100%]
2  [0%]
3  [0%]
4  [0%]
5  [0%]
6  [0%]
7  [0%]

Průměrná známka piva je 1

Pokud chcete hlasovat pro pivo, které se zrovna čepuje, naleznete jej i s hlasováním v panelu napravo. Pro návrat na seznam piv, která se u nás čepovala klikněte zde

© 2006 - 2012 MCK