Weizenbock 16,5°


Pod názvem weizen rozumíme v pivovarnické terminologii pšeničné pivo. Název bock zase označuje silné pivo ve stupňovitosti 16° Plato a více. Pod názvem weizenbock se tudíž skrývá silné pšeničné pivo. Pšeničná piva jsou velmi starobylá a lze se domnívat, že svůj původ mají v Čechách. Z historických pramenů víme, že se v minulosti vařila piva ječná, označovaná též jako červená a piva pšeničná, kterým se říkalo bílá. Bohužel tento styl piva se u nás přestal vařit asi v polovině 19. století. Piva typu weizen nalezla svoji oblibu především v sousedním Bavorsku, kde existují pivovary specializující se pouze na tento pivní styl. Pšeničná piva běžné stupňovitosti (12° Plato) jsou především osvěžující a vhodná za horkých letních dnů. Piva typu weizenbock se pak obvykle vaří sezónně na zimní období a především na vánoce.

Podíl pšenice činí obvykle 40-60%. Pivo je vždy svrchně kvašené. Barva může být od velmi světlé až po tmavou. Chmelené je pouze mírně. Nejčastěji je k dostání kvasnicové. V chuti rozeznáváme vyzrálé ovocné podtóny, nejčastěji po banánu, jablkách a po hřebíčku. Toto je způsobené nejen užitím svrchního kvašení, ale i pšeničného sladu. V České republice vaří v současnosti tento styl piva 3 pivovary- Náchod, Březnice, Pivovarský dům Praha, příležitostně se vaří i v restauračním pivovaru Richter Pub Praha. Pivo weizenbock má v Česku svoji premiéru.

Weizenbock.cz bylo uvařeno v rámci projektu Svět piva v nádherném starobylém pivovárku Kácov, pod dohledem špičkového odborníka Ing. Jana Šuráně. Pivo je polotmavé a nefiltrované, tedy kvasnicové. Stupňovitost se pohybuje cca 16,5° Plato. Objem alkoholu je 7%. Vychutnejme si tedy toto vskutku sváteční, starobylé pivo s náležitou úctou.

Jiří Jobánek, Petr Žalio- Kvasný průmysl
Jak se vám tohle pivo u nás libilo? Zde jsou výsledky Vašeho hlasování (Stupnice 1 (nejlepší) - 7 (nejhorší)):

1  [30%]
2  [17%]
3  [7%]
4  [10%]
5  [37%]
6  [0%]
7  [0%]

Průměrná známka piva je 3.07

Pokud chcete hlasovat pro pivo, které se zrovna čepuje, naleznete jej i s hlasováním v panelu napravo. Pro návrat na seznam piv, která se u nás čepovala klikněte zde

© 2006 - 2012 MCK