Imperial Russian Stout 17,5°


Po anglickém pivu India Pale Ale, které jste mohli nedávno ochutnat , nabízíme dalšího zástupce rozmanité škály pivních britských stylů piva, které se exportovalo, podobně jako India Pale Ale, na lodích z Anglie do vzdálených zemí. Původně se zde jednalo o obyčejný STOUT (pro laiky: známým zástupcem tohoto druhu je irské pivo Guinness) s konvenční stupňovitostí 12 Plato a obsahem alk. 4%. Plavby přes moře, zejména do pobaltských států a Ruska, však trvaly příliš dlouho a pivo se na lodích kazilo.

Britové využili svých zkušeností ze slunného jihu s přepravou madeiry, sherry a portského, a podobně jako u těchto vín, kde se přidával při výrobě vinný destilát ,se rozhodli u piva typu stout zvýšit stupňovitost asi na 18% a obsah alkoholu na cca 7 % . Do sudů se ještě pak přidávaly kvasnice, a tím mohlo během cesty probíhat druhotné dokvášení v sudech. Obsah alkoholu se tím ještě zvýšil. Ukázalo se, že to byl výborný tah! Pivo nejen že se nekazilo, ale naopak ještě chuťově vyzrálo. Tento styl piva byl oblíben zejména ve Finsku, Estonsku, Litvě a Lotyšsku, které byly součástí carského Ruska. Pivo se stávalo stále více populárním. Londýnský dopravce A. Le Coq daroval dokonce toto pivo i samotné carevně Kateřině II, která dar vřele přivítala a povolila zásobovat tímto pivem carský dvůr (odtud název piva). Později začali tento druh piva v těchto zemích vařit i místní pivovary a zejména v Rusku, Litvě, Lotyšsku, Estonsku, Finsku a Polsku vaří dodnes. Zde ho ale najdeme pod názvem Baltic PORTER. V Anglii a Americe však stále používají označení IMPERIAL RUSSIAN STOUT. Tento typ stoutu je svrchně kvašený a na jeho výrobu se používá několik druhů tmavých sladů, zejména pak praženého.

Je úžasně bohatý, krémově-plný s charakteristickou chutí spálených rozinek, přecházející někdy až v nádherné dehtové podtóny! Je velmi silné - 17,5° a má obsah alkoholu 7,5%. Výborné pro zahřátí za studených podzimních večerů nebo jako nápoj pro milovníky bohatých ovocných koláčů, vánočních anglických pudinků a sherry Pedro Ximenez. Tak ať chutná. A opatrně!

Petr Žalio, pivní publicista
Jak se vám tohle pivo u nás libilo? Zde jsou výsledky Vašeho hlasování (Stupnice 1 (nejlepší) - 7 (nejhorší)):

1  [27%]
2  [21%]
3  [18%]
4  [12%]
5  [12%]
6  [6%]
7  [3%]

Průměrná známka piva je 2.91

Pokud chcete hlasovat pro pivo, které se zrovna čepuje, naleznete jej i s hlasováním v panelu napravo. Pro návrat na seznam piv, která se u nás čepovala klikněte zde

© 2006 - 2012 MCK