Broumy Matuška Witbier Bruggy 12,5°


Belgický druh piva Witbier (francouzsky La Biére Blanche) patří do skupiny pšeničných piv. Historie původu tohoto piva sahá do středověku. Jedná se o svrchně kvašené pivo vařené hlavně v Belgii.

Od jihobavorského Hefeweizen (pšeničné) se liší použitím části nesladované pšenice a koření koriandru a pomorančové kůry na várku. Podotýkám, že v Broumech použili opravdu autentické koření a ne esence. Takto se toto pivo vařívalo ve středověku.Dále použili belgické kvasinky určené na tento druh piva. Typické pro tento druh piva je ještě nižší hořkost než u Hefeweizenu. Další typický znak pro tohle pivečko je vyšší zákal, který způsobují Witbier kvasinky a vyšší obsah bílkovin z nesladované pšenice.

Použité suroviny: ječný slad, pšeničný slad, nesladovaná pšenice, žatecký poloraný červeňák chmel, koriandr, sušená pomerančová kůra, belgické kvasinky Witbier.

Vyrobeno: jednormutovým způsobem, svrchním kvašení.

Charakteristika: 12,5% EPM , alkohol 5,0% obj., hořkost 15 jendotek IBU.

Ve vůni a chuti se jemně projevuje použití koriandru a pomerančové kůry. Při správném natočení má pivo hustou kompaktní dlouhotrvající pěnu a vyšší říz.

Matuškovy nové pivo pojmenovali Bruggy, protože jim pivo z této oblasti vždy velmi chutnalo.
Jak se vám tohle pivo u nás libilo? Zde jsou výsledky Vašeho hlasování (Stupnice 1 (nejlepší) - 7 (nejhorší)):

1  [50%]
2  [40%]
3  [0%]
4  [0%]
5  [0%]
6  [0%]
7  [10%]

Průměrná známka piva je 2

Pokud chcete hlasovat pro pivo, které se zrovna čepuje, naleznete jej i s hlasováním v panelu napravo. Pro návrat na seznam piv, která se u nás čepovala klikněte zde

© 2006 - 2012 MCK