Broumy Matuška IPA Raptor Super Dry 15°


Pro verzi Raptora Super Dry v Broumech použili druh kvasinek, který více prokváší a dělá pivo více sušší. Tím pádem má také vyšší obsah alkoholu cca 6.5% obj. Zvýší se také vnímání hořkosti.

Vše zůstalo na Raptoru stejné pouze rozdílné kvasinky. Předešlý Raptor měl Anglické a Raptor Super Dry kvasil Americkými.Takže můžeze posoudit jakou roli hraje druh kvasinek při tvorbě chuti piva.

Raptora v Broumech nemění pouze nabízí sušší verzi. Uvidíme která verze vám bude více chutnat.?

India Pale Ale – RAPTOR (dravec).Svrchně kvašené pivo typu Ale – broumská verze je intercontinetal.Tento druh piva IPA pochází z 18. století a poprvé byl uvařen v Bow Brewery pana George Hodgosna v Anglii. IPA byla úspěšně exportována společností East India Company do Indie , kde měla Velká Británie svoji kolonii. Odtud také původ jména India Pale Ale.Díky vyšší dávce chmele (chmel chrání pivo přirozenou cestou proti škodlivým bakteriím) a vyššímu obsahu alkoholu pivo přežilo několikaměsíční plavbu do Indie bez újmy na kvalitě.

IPA zažívá svoji celosvětovou renesanci a vaří se v Anglii, USA, Japonsku, Česku, Austrálii, na Novém Zélandu a možná i jinde.Jsou dvě základní verze piva IPA a to Anglická a Americká. Sládek pan Matuška nazval svoji verzi novým termínem – intercontinental. Použil totiž z každé základní verze něco a nově přidal něco českého.

Stupňovitost 15.5 % EPM, Akohol 6.23 % obj., Barva 26 j.EBC (polotmavá), vypočtená hořkost 55 IBU – zatím bez záruky. Chmel : český: sládek + žatecký poloraný červeňák, americký: Cascade +Amarillo

Slad: plzeňský, bavorský, karamelový, karapils.

Kvasnice : American Ale Yeast.

Pivovar Matuška byl založen 13.4.2009 na Velikonoční pondělí. V tento den zde byla uvařena první várka speciálního tmavého piva 14%. Realizace pivovaru trvala zhruba dva roky. Pivovar založil sládek Martin Matuška, který v pivovarnickém oboru pracuje od roku 1981. Působil jako sladovník, podsládek a sládek v českých pivovarech – Staropramen, U Fleků a Klášterní pivovar Strahov. Během sládkování ve Strahovském pivovaru získal Martin Matuška ocenění „sládek roku“ a samotný Strahovský pivovar se svým pivem několik prestižních ocenění.

Pivovarskou technologii učil v zahraničí při zavádění výroby piva v Japonsku, Tunisku, J. Korei, Dánsku. Studijní pobyt absolvoval v anglickém minipivovaru Uley Brewery, který mu byl velikou inspirací pro založení minipivovaru bez vlastní restaurace, což v Čechách nebylo a ještě dosud není zcela běžné. Věřil, že když to jde Charlesovi (tak se jmenuje majitel pivovaru v Anglii), tak to musí jít i tady v Čechách.
Jak se vám tohle pivo u nás libilo? Zde jsou výsledky Vašeho hlasování (Stupnice 1 (nejlepší) - 7 (nejhorší)):

1  [87%]
2  [7%]
3  [0%]
4  [0%]
5  [7%]
6  [0%]
7  [0%]

Průměrná známka piva je 1.33

Pokud chcete hlasovat pro pivo, které se zrovna čepuje, naleznete jej i s hlasováním v panelu napravo. Pro návrat na seznam piv, která se u nás čepovala klikněte zde

© 2006 - 2012 MCK