Mahr’s Bräu E.T.A. Hoffmann


E.T.A. Hoffmann (5%)

Munich Dunkel (Mnichovské tmavé) původně vznikl v Mnichově, ale rozšířil se do celého Bavorska zvláště pak do Franků. Tmavé ležáky jsou původnější než světlé, ale krátce po objevu světlých ležáků jimi byly vytlačeny na okraj. Tento pivní speciál, který není v obvyklé nabídce pivovaru se vaří na počest pozdně romantického spisovatele E. T. A. Hoffmanna. Většina lidí u nás se domnívá, že tmavý ležák rovná se automaticky sladké pivo. Což rozhodně neplatí o německých (a většinou ani o českých) tmavých pivech. Munich Dunkel bývá tmavě měděný až tmavě hnědý, někdy s rubínovými odstíny, minimálně středně plný a středně řízný. Hlavní akcent je kladen na sladovost, ale lze v něm najít trochu chmelovosti, která se někdy projevuje v sušším zakončení. Použité slady propůjčují pivu často příjemnou karamelovou vůni a chuť, lze ovšem najít i čokoládovost, oříškovost, nebo jakoby chuť tmavé chlebové kůrky.

Pivovarnická oblast Franky

Franky jsou součástí spolkové země Bavorsko a naleznete je nedaleko českých hranic. Dělí se do tři oblastí, přičemž Horní Franky jsou z pivovarnického hlediska nejzajímavější. Horní Franky s centrem v Bambergu mají rozlohu stejnou jako jižní Morava a na jejich území najdete více jak 160 pivovarů, což je více než v celé české republice dohromady. Navíc tyto pivovary spojuje jedna hlavní věc – kvalita zde vařených piv. Tato oblast je proslavená svými tmavými ležáky mnichovského typu, ale také dvěma místními specialitami – nakuřovaným pivem a pivem zvaným ungespundet. Některé zvláště malé pivovárky mají jako vlajkový produkt tmavý ležák a některé se specializují pouze na něj, ale setkat se zde samozřejmě můžete i s dalšími pivními styly jako je německý Pilsener, Weissbier, nebo silný Bock.

Lukáš „Elf“ Provazník
Jak se vám tohle pivo u nás libilo? Zde jsou výsledky Vašeho hlasování (Stupnice 1 (nejlepší) - 7 (nejhorší)):

1  [83%]
2  [0%]
3  [17%]
4  [0%]
5  [0%]
6  [0%]
7  [0%]

Průměrná známka piva je 1.33

Pokud chcete hlasovat pro pivo, které se zrovna čepuje, naleznete jej i s hlasováním v panelu napravo. Pro návrat na seznam piv, která se u nás čepovala klikněte zde

© 2006 - 2012 MCK