Aecht Schlenkerla Rauchbier Märzen 13°


Pokud se v Česku diskuse u piva stočí na zahraniční značky, většinou se dostaví slova opovržení a hany. Přesto se najde jedna výjimka, kterou čeští pivaři přijímají kladně - Bavorsko. Někomu imponují největší pivní orgie, Oktoberfest, jiný považuje tamní pšeničná piva za vrchol umu. Nejeden si vzpomene, že první várku piva, které proslavilo Čechy ve světě, uvařil bavorský sládek.

A jako by to nestačilo, polovinu všech německých pivovarů najdete v Bavorsku. A navíc Bavoři vypijí nejvíce piva na hlavu na světě - přes 200 litrů za rok.

Je proto škoda, že stranou zájmu je pivovarské centrum, které nemá ve světě obdoby - Bamberg.

Chuť jako před čtyřmi stoletími Žádné jiné město přitom není spjaté s jedním pivním stylem tak jako Bamberg. Tím stylem je rauchbier -„nakuřované pivo“. Ne že by se toto pivo jinde nevařilo, ale jedině místní pivovary vaří rauchbier bez přestávky. Všude jinde jde o reinkarnaci zašlých časů.

A čím že se rauchbier vyznačuje? Pro vysvětlení se vrátíme o čtyři století zpět. Pivovarnictví tehdy nebylo žádnou exaktní vědou, namočený ječmen se prostě usušil buď na vzduchu, nebo na přímém ohni. Aproto nasál kouř, což se přeneslo i na chuť piva.

Metodou pokus - omyl se favorizovaným topivem stalo dřevo a sláma. Ať už ale bylo topivo jakékoliv, vždy to mělo za následek tmavší barvu sladu a kouřové složky v chuti.

Pokud do Bambergu zavítáte, byl by hřích nakuřovaná piva vynechat. Pokud byste chtěli ochutnat všechna místní piva, vyčleňte si alespoň tři čtyři dny. Pokud máte den jediný, zaměřte se na dva rodinné pivovary: Heller-Traum Schlenkerla a Spezial.

Vzor, ale i pivo na první košt Schlenkerla s pivem rauchbier märzen je považován za etalon nakuřovaných piv. Jejich portfolio doplňují nakuřovaný weizen (pšeničné pivo) a nakuřovaný ur-bock. Navíc má pivovar vlastní sladovnu a k sušení sladů používá bukové dřevo. A aby toho nebylo málo, k vaření piv märzen a bock používají výhradně nakuřované slady. Přídomek „aecht“ je tedy na místě.

A jak taková piva chutnají? Aecht Schlenkerla Rauchbier Märzen - nakuřované aroma vás pohltí hned, jak otevřete láhev. Pivo měděně kaštanové barvy, vůně mísícího se uzeného pokrmu, sladu a táboráku. Středně plné tělo piva má sušší tóny. Celkově märzen působí velice komplexně a na to, že se jedná o nakuřované pivo, vyzývá k dalšímu napití. Jednoduše klasika mezi rauch pivy.

Obsah alkoholu : 5,1% obj.

Hořkost : 30 IBU

Kvasinky : spodního kvašení
Jak se vám tohle pivo u nás libilo? Zde jsou výsledky Vašeho hlasování (Stupnice 1 (nejlepší) - 7 (nejhorší)):

1  [86%]
2  [11%]
3  [2%]
4  [2%]
5  [0%]
6  [0%]
7  [0%]

Průměrná známka piva je 1.19

Pokud chcete hlasovat pro pivo, které se zrovna čepuje, naleznete jej i s hlasováním v panelu napravo. Pro návrat na seznam piv, která se u nás čepovala klikněte zde

© 2006 - 2012 MCK