Paulaner Original Munchner Hell 11,5°


PAULANER – MÜNCHENER HELL

Typ: Spodně kvašený ležák

Obsah alkoholu: 4,9%

Obsah původní mladiny: 11,5°

Kalorie: 39,0 kcal /100 ml

Doporučená teplota podávání: 7 C

Kvašení: spodní

Původ: Mnichov, Horní Bavorsko

jedná se o typ spodně kvašeného ležáku. Tento mnichovský světlý styl ležáku byl poprvé uvařen v roce 1894 v jiném mnichovském pivovaru Spaten známým pivovarníkem Gabrielem Sedlmayerem, ale za své rozšíření vděčí právě pivovaru Paulaner, který tento světlý ležák zpopularizoval v meziválečném období.Mnichovský ležák má výrazně sladový charakter, narozdíl od ležáku českého. Je méně chmelený, avšak lahodným aromatickým chmelem a má menší plnost.Dnes tento styl vaří nejen všechny mnichovské pivovary ale také většina pivovarů v jižním Bavorsku.Paulaner je ze všech mnichovských ležáků nejsušší (opět chmel Hallertau), má nádherné aroma po sladu, lehčí tělnatost, v barvě je typicky světlé, což je dáno použitím kvalitních sladů, v chuti sladové, máslově hebké, smetanové, s typickou lehce nasládlou chutí po sladu a s příjemným chmelovým akcentem v závěru. Je vařen dle bavorského zákona o čistotě piva tzv. Reinheitsgebot 1516, který dovoluje používat, na rozdíl od nás, pouze vodu, chmel, slad a kvasnice. Žádné jiné přísady!

Petr Žalio, Jiří Jobánek (Kvasný Průmysl)

Nejstarší zmínky o mnichovském pivovaru Paulaner pocházejí z roku 1634, kdy extrémně chudí mniši z kláštera Neudeck ob der Au vařili silné pivo, které jim pomáhalo překonat obtíže půstu.V roce 1806 získal pivovar sládek Franz Xavier Zacherl, který ho zvětšil a zmodernizoval. V roce 1881 bylo v pivovaru Paulaner nainstalováno v té době nejmodernější chladicí zařízení firmy Lin-de, které je v pivovaru dodnes používáno.Kvasnicové pivo začal pivovar Paulaner vyrábět v 50. letech a od té doby zaujímá vedoucí postavení mezi výrobci kvasnicového piva v Německu s ročním výstavem 1,31 milionu hektolitrů. Pivovar Paulaner je na prvním místě také mezi německými exportéry kvasnicového piva. V roce 2008 prodal v 50 zemích světa více než 260 000 hektolitrů.Pivovar Paulaner je jedním ze šesti bavorských pivovarů, které se jako jediné smí tradičně účastnit mnichovského Oktoberfestu.
Jak se vám tohle pivo u nás libilo? Zde jsou výsledky Vašeho hlasování (Stupnice 1 (nejlepší) - 7 (nejhorší)):

1  [23%]
2  [36%]
3  [23%]
4  [5%]
5  [9%]
6  [0%]
7  [5%]

Průměrná známka piva je 2.59

Pokud chcete hlasovat pro pivo, které se zrovna čepuje, naleznete jej i s hlasováním v panelu napravo. Pro návrat na seznam piv, která se u nás čepovala klikněte zde

© 2006 - 2012 MCK