Varnsdorfský Kocour Pale Ale 11°


Kocour Pale Ale -britská legenda Ale (s americkým hávem)

Stupňovitost: 11° Obsah alkoholu: 4,9 %

Na našich toulkách za pivem se tentokrát zastavíme u jednoho výrazného typu piva, jehož produkce je rozšířena po celém anglosaském světě. Tak jako my jsme hrdí na to, že jsme dali světu nejlepší světlý ležák, tak se obyvatelé britských ostrovů právem pyšní svým Ale.

Ostrovní “splendid isolation” v kombinaci s koloniální říší nad kterou slunce nezapadalo, se v pivovarském oboru projevila produkcí odlišného a vývojově staršího typu piva Ale. Jedná se o svrchně kvašená piva s vysokým podílem pšenice a jiných obilovin (např. ovsa), která se vyznačují granátovou barvou, nižším řízem, vysokou plností a hořkostí. Ale bylo šířeno po celém světě,protože britský koloniální voják či úředník si své pivo nenechal vzít. Bylo vařeno za různých podmínek a proto je technologie výroby oproti spodně kvašeným ležákům podstatně jednodušší. Zvláště varní technologie, kde ležáky v honbě za čistou sladovou chutí dospěly k technickya technologicky komplikovanému dekokčnímu vaření, zůstala až zázračně jednoduchá a vyšší teploty kvašení a ležení nevyžadují náročná technická zařízení,neboť výroba chladu byla, především v tropech, technicky a ekonomicky náročná.

Základním reprezentantem této skupiny britských Ale je Pale Ale. Středně silná až silná, spíše hluboce prokvašená piva s vyšší hořkostí a celou škálou barev od bronzové( London Ale z pivovaru Young ) po tmavou barvu staré mědi ( např. Bass Our finest Ale ). Chuť bývá plná,sladová s výraznými ovocnými tóny. Nezřídka lze rozeznat jablečnou, pomerančovou či ořechovou příchuť. Tomu odpovídá i pro našince nezvyklá pestrost chmelových,ovocných a bylinných vůní.

Náš Kocour Pale Ale je díky použití amerického chmele Centenniel zástupcem americké odnože této pivní kategorie,která se ve Spojených státech rozšířila počátkem 80-tých let převzetím původního anglického stylu a použitím místních chmelů.
Jak se vám tohle pivo u nás libilo? Zde jsou výsledky Vašeho hlasování (Stupnice 1 (nejlepší) - 7 (nejhorší)):

1  [68%]
2  [15%]
3  [10%]
4  [7%]
5  [0%]
6  [0%]
7  [0%]

Průměrná známka piva je 1.56

Pokud chcete hlasovat pro pivo, které se zrovna čepuje, naleznete jej i s hlasováním v panelu napravo. Pro návrat na seznam piv, která se u nás čepovala klikněte zde

© 2006 - 2012 MCK