Varnsdorfský Kocour India Pale Ale 14°


Kocour India Pale Ale - IPA

Stupňovitost: 14°

Obsah alkoholu: 5,8 %

Pale Ale - to co je pro českou pivní kotlinu světlý ležák, jsou pro britské ostrovy svrchně kvašená světlá piva „pale ale“(čti pejl ejl). Ta mohou svojí zajímavou hořkostí zaujmout i českého pivaře.

Piva India Pale Ale ( IPA ) byla původně vařená v anglických pivovarech pro královská vojska v Indii.Pro překonání dlouhé pouťi kolem Jižního mysu měl tento svrchně kvašený mok vyšší stupňovitost a vícenásobné chmelení.Rozpadem kolonií a změnou vkusu ostrovního pivaře došlo k ústupu ze slávy piv IPA. Jejich lesk jim vrátila pivní revoluce z druhé strany světa - Spojených států, která tím vytvořila novou kategorii -americkou IPA. A sem patří i náš Kocour IPA.

Skupina tradičních a ve své domovině nejběžnějších anglických svrchně kvašených piv s vysokým podílem pšenice a jiných obilovin (např. ovsa), zpravidla vařených pouze z anglických surovin. Vyznačují se zlatou až granátovou barvou, nižším řízem, vysokou plností a hořkostí. Byla vyráběna za různých podmínek,proto je technologie výroby oproti spodně kvašeným ležákům podstatně jednodušší. Dokvašování je v současné době buď obdobné jako u ležáků (2 – 4 st. C), případně tradičněji probíhá v transportních obalech až v hospodě (cask condition), běžně za teplot do 15 st.C. Technologickou zvláštností je chmelení za studena (dry hoppinng),kdy se část chmele přidává až při dokvašování. Při čepování není pivo tlačeno žádným transportním plynem, do typických sklenic s rozšíženým vrchním okrajem je pumpováno ruční pístovou pumpou.

Kocour Pale Ale vychází z tradice vaření anglických pale ales, ale s ohledem na českého pivaře bylo pro naše pivo použito českých sladů i částečně žateckého chmele.
Jak se vám tohle pivo u nás libilo? Zde jsou výsledky Vašeho hlasování (Stupnice 1 (nejlepší) - 7 (nejhorší)):

1  [41%]
2  [37%]
3  [15%]
4  [5%]
5  [0%]
6  [0%]
7  [2%]

Průměrná známka piva je 1.95

Pokud chcete hlasovat pro pivo, které se zrovna čepuje, naleznete jej i s hlasováním v panelu napravo. Pro návrat na seznam piv, která se u nás čepovala klikněte zde

© 2006 - 2012 MCK