Jihlavský Ježek Grand 18°


Jihlavští sládci nazvali tento světlý speciál dle piva, které se vařilo v Jihlavě v době největší slávy dolování stříbra. Pivo Jihlavský Grand se vyznačuje nádhernou barvou červeného zlata, mimořádně vyváženou plností a hořkostí. Hodí se pro všechny chvíle, kdy v klidu a pohodě vychutnáte jeho mimořádné vlastnosti. Obsah alkoholu 8,0 % obj. K dostání v lahvovém i sudovém provedení.

Středně prokvašené pivo s výraznou nasládlou plnou chutí, sladového aroma, přecházející v jemnou hořkost. Vyznačuje se granátovou barvou - sytě hnědou - dobrou pěnivostí a řízem.°

Nejstarší písemnou zprávou o jihlavském sladovnictví je patrně zmínka v městské knize z první poloviny 14. století.

Po vzoru jiných řemesel vzniká z volného sdružení sladovníků a pivovarníků sladovnický cech. První skutečná sladovnická statuta, která již nemají charakter cechovních artiklů, byla potvrzena městskou radou v říjnu 1579.

Zásluhou kvality se jihlavskému pivu otevřelo množství vzdálených trhů. Prostřednictvím dodávek jihlavského piva na vídeňský dvůr, Ladislavu Pohrobkovi, císaři Fridrichu III., arcivévodovi Karlu Štýrskému a dalším čelním představitelům své doby se jihlavské pivo rozšířilo v řadě cizích zemí.

Počátkem 17. století se během jediného zimního období uvařilo v Jihlavě pro vývoz 900 várek. Cílovou stanicí vyváženého piva bylo převážně Rakousko, z domácích tržišť se jihlavské pivo těšilo zvláštní oblibě především v Brně.

Roku 1735 si cech vymohl na císaři Karlu IV. výsadu stáčet pivo nejen ve městě, ale rovněž v katastru městských poddanských vsí.

Na počátku roku 1859 se jihlavský Sladovnický cech usnesl na zrušení posledních čtyř ze svých pivovárků i po domech roztroušených sladovniček a postavit společný moderní pivovar.

4. duben 1861 byl dnem, kdy byl jihlavský pivovar slavnostně otevřen. Pivovar sám však jakorok svého vzniku označuje rok 1860, kdy počal fungovat jako významný hospodářský subjekt
Jak se vám tohle pivo u nás libilo? Zde jsou výsledky Vašeho hlasování (Stupnice 1 (nejlepší) - 7 (nejhorší)):

1  [17%]
2  [11%]
3  [23%]
4  [6%]
5  [3%]
6  [3%]
7  [37%]

Průměrná známka piva je 4.23

Pokud chcete hlasovat pro pivo, které se zrovna čepuje, naleznete jej i s hlasováním v panelu napravo. Pro návrat na seznam piv, která se u nás čepovala klikněte zde

© 2006 - 2012 MCK